תכנית "סולם של מילים"

התוכנית "סולם של מילים" פותחה על ידי קלינאית התקשורת יעל שוטלנד ממרכז הפעו"ט, על מנת לגשר על פערי השפה של ילדים ממיצב סוציו-אקונומי נמוך, ולשפר את סיכויי ההצלחה שלהם בעולם הלימודים, התעסוקה והמשפחה.

התכנית מופעלת במעונות יום על ידי צוות של קלינאיות תקשורת וכוללת שני מרכיבים:

עבודה עם הילדים:

בתחילת כל שנה צוות קלינאיות התקשורת של "סולם של מילים" עורך לכל ילדי המעון מבדקים שפתיים כדי לקבוע עבור כל ילד יעד שפתי (ולאתר ילדים הזקוקים לטיפול). במהלך השנה, כל ילדי המעון משתתפים בתכנית אחת לשבוע, בקבוצות קטנות. מפגשי "סולם של מילים" מבוססים על עבודה עם ספרי ילדים בשיטה ייחודית שמאפשרת לפתח באופן ממוקד את יכולות השפה שלי הילדים בתום השנה, מבדקים נוספים עוזרים לצוות לוודא שכל הילדים הגיעו ליעדים השפתיים.

עבודה עם הצוות החינוכי:

המטפלת המובילה במעון זוכה להדרכה קבועה ממדריכת "סולם של מילים" במטרה לסייע לה להטמיע את התכנים של המפגש השבועי אל חיי היומיום של כיתת המעון. שאר נשות הצוות משתתפות בפעילות הקבוצתית של הילדים ונחשפות לאופנים בהם מדריכת "סולם של מילים" מקריאה סיפור, יוצרת פעילויות מעודדות למידה שפתית ומתווכת תוכן לילדים.

סולם של מילים2
סולם של מילים1

מה מיוחד ב"סולם של מילים"?

  • "סולם של מילים" היא התוכנית היחידה בישראל המכוונת לילדים בגילאי 6 חודשים עד 3 שנים– ולכן מאפשרת מניעה במקום טיפול. תכניות שפתיות אחרות מוצעות בדרך כלל במסגרות חינוך חובה, בגילאים בהם חלון ההזדמנויות ההתפתחותי המאפשר שינוי משמעותי מצטמצם.
  • "סולם של מילים" היא התכנית היחידה בישראל המופעלת על ידי קלינאיות תקשורת ולא על ידי צוות חינוכי. לכן, בעוד תכניות אחרות מכוונות בעיקר לחשוף ילדים לשפה עשירה יותר, "סולם של מילים" בנויה מקצועית כדי להביא כל ילד ליעדים שפתיים על פי גילו.
  • משנת 2014 עד 2017 הוערכה תכנית "סולם של מילים" על ידי ד"ר יאיר זיו מהחוג לייעוץ והתפתחות האדם באוניברסיטת חיפה. ההערכה השוותה את התפתחות השפה של הילדים שהשתתפו בתכנית לאלה של קבוצת מבחן, וזיהתה יתרון משמעותי בקרב משתתפי התכנית.
  • התכנית פועלת במעונות יום בטירת כרמל, פרדס חנה, חיפה ותל אביב.
שלוחה ראשית: מבנה חצב – רח' חצב 1 טירת כרמל | מבנה אלמוג – רח' אלמוג 3 טירת כרמל  | מעון קשת – רח' בן צבי 24 א טירת כרמל 
טל: 8575216 -04 /04-9539001   פקס: 8570776 – 04 merkazhapaot@gmail.com

כל הזכויות שמורות למרכז לפעו"ט 2021

דילוג לתוכן